Statystyki mówią, że z łupieżem boryka się 5-10% populacji. U bardzo młodych osób, przed 20. rokiem życia, choroba może dotyczyć nawet połowy z nich, zwłaszcza przedstawicieli płci męskiej (1). Problem ten jest więc bardzo rozpowszechniony, a ponieważ ma przewlekły charakter, nawet po ustąpieniu objawów mogą pojawiać się nawroty. Dowiedz się jakie są przyczyny łupieżu oraz poznaj skuteczne sposoby na pozbycie się tej krępującej przypadłości.
Łupież – czym jest i skąd się bierze?
Pityriasis simplex, bo tak brzmi łacińska nazwa łupieżu zwykłego, jest chorobą polegającą na drobnopłatowym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka owłosionej skóry głowy, czemu może towarzyszyć nieprzyjemne swędzenie. Taka postać łupieżu ma charakter niezapalny i rozpoznać można ją po białych, drobnych, suchych płatkach. Drugim rodzajem łupieżu jest łupież tłusty, któremu może towarzyszyć stan zapalny, a w jego przebiegu pojawiają się żółte, tłuste i mocno przytwierdzone do podłoża łuski. Jeśli się nawarstwią, tworzą na skórze nieestetyczne strupy. Łupież tłusty częściej wiąże się ze świądem i wypadaniem włosów. Bardzo często u osób borykających się z łupieżem najpierw pojawia się postać sucha, która z wiekiem przekształca się w łupież tłusty (1,2).
Przyczyny łupieżu są dosyć złożone, najczęściej mówi się jednak o nadmiernej kolonizacji drożdżaków z rodzaju Malassezia. Ich namnażaniu sprzyja łojotok, dlatego łupież może iść w parze z przetłuszczaniem się skóry głowy. W niektórych przypadkach nadmierne złuszczanie wynika również z przesuszenia skalpu. Dlatego do zaostrzeń może dochodzić zimą, kiedy w grę wchodzi suche powietrze oraz noszenie ciasnych czapek. Za przesuszenie skóry odpowiadają też zbyt agresywnie działające szampony i inne produkty do pielęgnacji oraz stylizacji włosów. Niektóre źródła wskazują nawet, że łupież pogarsza się pod wpływem stresu, który osłabia system immunologiczny i sprzyja namnażaniu się drożdżaków (3,4).
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu i zapobiec jego nawrotom?
W przywróceniu skórze balansu na pewno pomocny będzie szampon przeciwłupieżowy, który ograniczy łojotok bez przesuszania skóry głowy i jednocześnie zadba o jej mikrobiom. Tak właśnie działa Specjalistyczny Szampon Przeciwłupieżowy regulujący mikrobiom skóry Pharmaceris H-PURIN SPECIAL, polecany do dermopielęgnacji skóry głowy z objawami łupieżu suchego, tłustego, z towarzyszeniem świądu i podrażnień. Preparat zawiera formułę Scalpshield, która przywraca i utrzymuje równowagę prawidłowego mikrobiomu oraz odpowiednie pH skóry głowy. Octopiroxu® i Ciclopirox Olamine to składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, ograniczające rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za łupież oraz zmniejszające łojotok. Recepturę wzbogacono o alantoinę o działaniu nawilżającym, regenerującym, przeciwzapalnym i kojącym, a także łagodzący żel z aloesu. Dzięki temu szampon łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza pieczenie oraz świąd skóry.
Szampon możesz stosować w trakcie zaostrzeń łupieżu oraz profilaktycznie, aby zapobiegać jego nawrotom.
Czy nawracający łupież wymaga kontaktu z lekarzem?
Łupież to przede wszystkim problem estetyczny i jeśli ma łagodny przebieg, profesjonalna dermopielęgnacja powinna złagodzić objawy. Niemniej, jeśli choroba daje częste nawroty, ma ciężki przebieg, towarzyszy jej uporczywy świąd i wypadanie włosów, warto zgłosić się do lekarza. W profilaktyce nawrotów bardzo ważny jest także zdrowy styl życia – jadłospis oparty na naturalnych produktach, aktywność fizyczna i wysypianie się, wszystko to bowiem wpływa pozytywnie na odporność organizmu, który będzie mniej podatny na łupież i wiele innych, uciążliwych chorób.
Biblioteka:
- Cygan B. Postępowanie w łupieżu skóry owłosionej głowy. Lek w Polsce Vol 23 Nr 5’13 (265), s. 24-27.
- Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty, Trzmiel D. Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol 2007; XXIV, 2: 59–64.
- Brazier Y. How to treat dandruff https://www.medicalnewstoday.com/articles/152844 Data dostępu: 4.11.2024.
- Marcin A. Dandruff: Causes and How to Get Rid of It https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp Data dostępu: 4.11.2024.
—
Artykuł sponsorowany